NIEPOKOJE I LĘKI

NIEPOKOJE I LĘKI

Stresu ci u nas dostatek. Codzienne życie przynosi całą gamę stresujących sytuacji począwszy od problemów dnia codziennego, problemów egzystencjalnych związanych z niedostatkiem czy wręcz ubóstwem, stanem zdrowia, stosunkami społecznymi czy gospodarczymi. Cóż mogą powiedzieć przewlekle chorzy w tym diabetycy, którym na dodatek, przychodzi codziennie borykać się ze słabościami własnego organizmu.

Czytaj więcej: NIEPOKOJE I LĘKI

Zima u progu

ZIMA U PROGU

 

Dzień już mamy bardzo krótki. Wyraźnie daje się odczuć brak słonecznego światła. Światła, którego nie zastąpi żadne sztuczne oświetlenie a już na pewno nie preferowane, oszczędne żarówki. Odczuwają to nasze oczy, daje się we znaki zmęczenie i częste podenerwowanie. Spacer nie przyniesie nam ukojenia bo nie starczy nam na niego czasu przed zmierzchem.  Jak sobie z tym radzić?

Czytaj więcej: Zima u progu

GDZIE SZUKAĆ POMOCY

Dokąd udać się po fachową poradę

Liczba chorych na cukrzycę ustawicznie rośnie. Małomiasteczkowe poradnie diabetologiczne pękają w szwach. Tłoczno przed gabinetami lekarskimi, gdzie na spotkanie z lekarzem mamy czas liczony w minutach. Na jaką zatem fachową pomoc medyczną liczyć może chory ze świeżo i najczęściej późno zdiagnozowaną cukrzycą na dodatek z wysokimi stanami hiperglikemii. W takiej sytuacji pomocy warto szukać w wyspecjalizowanych klinikach, których w naszym kraju jest stosunkowo niewiele. Niemniej takie są i w nich proponuję szukać rzetelnej, fachowej pomocy. Poniżej zamieszczam listę wojewódzkich placówek zajmujących się leczeniem cukrzycy:

Czytaj więcej: GDZIE SZUKAĆ POMOCY

Metformina

Co z tą Metforminą?

To najpopularniejszy lek stosowany w cukrzycy typu 2, zwłaszcza, kiedy towarzyszy jej nadwaga lub otyłość.

W Polsce dostępne są preparaty pod nazwą Avamina, Etform, Formetic, Glucophage, GlucophageXR (o przedłużonym uwalnianiu), Gluformin, Metfogamma, Metformax, Metformax SR, Metfomin Galena, Metifor, Metral. Siofor.

Czytaj więcej: Metformina

ZIOŁA I SUPLEMENTY ZIMĄ

 ZIOŁA I SUPLEMENTY ZIMĄ

Niedobór witamin i minerałów a także trudności w pozyskaniu świeżych sezonowych owoców i warzyw powoduje, że sięgamy po suplementy i zioła.  Wiele z nich może wspomóc nas w panowaniu nad cukrzycą, ale zanim włączymy którykolwiek z nich do swojej codziennej diety, należy wcześniej porozmawiać z lekarzem. Być może częściej przyjdzie kontrolować glikemię, zwłaszcza w przypadku tych suplementów, które obniżają poziom cukru. Oto niektóre z nich.

Czytaj więcej: ZIOŁA I SUPLEMENTY ZIMĄ

Zespól stopy cukrzycowej

Zespół stopy cukrzycowej

 

Na ten temat napisano już wiele mądrych dysertacji naukowych. Dla przeciętnego czytelnika są one jednak nieco nużące. Wiemy bowiem wszyscy, że to powikłanie cukrzycowe w konsekwencji prowadzi do amputacji kończyny. Jak i kiedy do tego dochodzi, gdzie ma swój początek i czy można uniknąć przykrej konsekwencji – oto pytania nurtujące każdego z nas.

Czytaj więcej: Zespól stopy cukrzycowej

Dodatkowe informacje