Cenny pacjent

CENNY PACJENT

 

Starzejemy się jako społeczeństwo.  Maleje drastycznie przyrost naturalny. Warunki gospodarcze, mieszkaniowe i wciąż hipotetyczna polityka prorodzinna stwarzają taką sytuacje.

Czytaj więcej: Cenny pacjent

Koniec lata

Koniec lata

Dla nas diabetyków to czas poważnych zmian.  Wkraczamy w okres, który wymusza zmiany w całej przyrodzie mające na celu przygotowanie się do zimy. Większość ssaków przybiera na wadze, co dotyczy także nas – ludzi. Nie bądźmy zdziwieni, że nasz organizm będzie miał tendencje do odkładania tłuszczu.

 

Czytaj więcej: Koniec lata

GDZIE SZUKAĆ POMOCY

Dokąd udać się po fachową poradę

Liczba chorych na cukrzycę ustawicznie rośnie. Małomiasteczkowe poradnie diabetologiczne pękają w szwach. Tłoczno przed gabinetami lekarskimi, gdzie na spotkanie z lekarzem mamy czas liczony w minutach. Na jaką zatem fachową pomoc medyczną liczyć może chory ze świeżo i najczęściej późno zdiagnozowaną cukrzycą na dodatek z wysokimi stanami hiperglikemii. W takiej sytuacji pomocy warto szukać w wyspecjalizowanych klinikach, których w naszym kraju jest stosunkowo niewiele. Niemniej takie są i w nich proponuję szukać rzetelnej, fachowej pomocy. Poniżej zamieszczam listę wojewódzkich placówek zajmujących się leczeniem cukrzycy:

Czytaj więcej: GDZIE SZUKAĆ POMOCY

NIEPOKOJE I LĘKI

NIEPOKOJE I LĘKI

Stresu ci u nas dostatek. Codzienne życie przynosi całą gamę stresujących sytuacji począwszy od problemów dnia codziennego, problemów egzystencjalnych związanych z niedostatkiem czy wręcz ubóstwem, stanem zdrowia, stosunkami społecznymi czy gospodarczymi. Cóż mogą powiedzieć przewlekle chorzy w tym diabetycy, którym na dodatek, przychodzi codziennie borykać się ze słabościami własnego organizmu.

Czytaj więcej: NIEPOKOJE I LĘKI

ZIOŁA I SUPLEMENTY ZIMĄ

 ZIOŁA I SUPLEMENTY ZIMĄ

Niedobór witamin i minerałów a także trudności w pozyskaniu świeżych sezonowych owoców i warzyw powoduje, że sięgamy po suplementy i zioła.  Wiele z nich może wspomóc nas w panowaniu nad cukrzycą, ale zanim włączymy którykolwiek z nich do swojej codziennej diety, należy wcześniej porozmawiać z lekarzem. Być może częściej przyjdzie kontrolować glikemię, zwłaszcza w przypadku tych suplementów, które obniżają poziom cukru. Oto niektóre z nich.

Czytaj więcej: ZIOŁA I SUPLEMENTY ZIMĄ

Zima u progu

ZIMA U PROGU

 

Dzień już mamy bardzo krótki. Wyraźnie daje się odczuć brak słonecznego światła. Światła, którego nie zastąpi żadne sztuczne oświetlenie a już na pewno nie preferowane, oszczędne żarówki. Odczuwają to nasze oczy, daje się we znaki zmęczenie i częste podenerwowanie. Spacer nie przyniesie nam ukojenia bo nie starczy nam na niego czasu przed zmierzchem.  Jak sobie z tym radzić?

Czytaj więcej: Zima u progu

Dodatkowe informacje